Wimbledon

WIMBLEDON ZIUA 1 – Cîrstea şi Dulgheru se califică în turul doi la Wimbledon

Află totul despre Wimbledon acum!

După o primă partidă la Wimbledon care a durat doar 90 de minute, Sorana Cîrstea a reuşit să se califice în turul secund, reuşind să o învingă în două seturi pe Magdalena Rybarikova, scor 7-6, 6-3. Primul tur i-a dat câteva bătăi de cap şi Alexandrei Dulgheru care a reuşit să învingă în trei seturi pe Kristyna Pliskova. După ce a cedat al doilea set (1-6), Alexandra a reuşit să revină în deciziv cu scorul de 6-2 şi să se califice în actul secund al competiţiei.

În turul al doilea de la Wimbledon, Alexandra Dulgheru (141 WTA) o va întâlni pe americanca Venus Williams (9 WTA).

De la această ora pe Eurosport 1 poate fi urmărit duelul dintre Irina Begu şi britanica Katie Swan (207 WTA), urmând ca meciul Mihaelei Buzarnescu cu bielorusa Aryna Sabalenka să înceapă în jurul orei 20:00, în timp ce finalul zilei îi va aparţine tinerei Gabriela Elena Ruse care o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska, finalista la Wimbledon în 2012.