Wimbledon

Rezultate bune pentru tenismenele noastre în prima zi la Wimbledon

Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru și Mihaela Buzărnescu au reușit să-și învingă în cursul zilei de ieri adversarele din primul tur la Wimbledon.

Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru și Mihaela Buzărnescu au reușit să-și  învingă în cursul zilei de ieri adversarele din primul tur la Wimbledon.

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2, după ce a câștigat cu 6-4 setul decisiv cu bielorusa Sabalenka, obținând astfel prima victorie la Wimbledon. Nr. 29 WTA o va înfrunta pe Katie Swan în turul secund, cea care i-a administrat ieri o înfrângere clară Irinei Begu în două seturi scor, 6-2, 6-2.

După un meci care a durat două ore și 42 de minute tânără Gabriela Elena Ruse a trecut, la 20 de ani, pe lângă prima mare victorie a carierei: a ratat șase mingi de meci în setul deciziv împotriva Agnieszkăi Radwanska, finalista la Wimbledon în 2012 (1-6, 6-4, 5-7).

Astăzi, Ana Bogdan, Monica Niculescu, Simona Halep și Marius Copil pot fi urmăriți in direct la Eurosport 1, începând cu ora 13:30.