Wimbledon

Sferturi de finală după șapte ani de pauză pentru Nadal

Tenismenul Rafael Nadal a reușit să-l învingă pe cehul Jiri Vesel

O nouă victorie în minimum de seturi pentru perechea românească din concursul de dublu feminin de la Wimbledon, Irina Begu / Mihaela Buzărnescu. 90 de minute au fost de ajuns româncelor ieri pentru a învinge cu scorul de 7-6, 6-4 pe Andreja Klepac (Slovenia) şi Maria Jose Martinez Sanchez (Spania). În sferturile de finală, tenismenele noastre vor juca împotriva echipei Nicole Melichar (SUA) / Kveta Peschke (Cehia).

După o pauză de șapte ani, numărul 1 mondial ATP, tenismenul Rafa Nadal a reușit să se califice ieri în sferturile turneului de la Wimbledon după ce a reușit să-l învingă pe cehul Jiri Vesely (93 ATP), în trei seturi scor 6-3, 6-3, 6-4.

Spaniolul urmează să-l întâlnească pe câștigătorul partidei întrerupte ieri din cauza întunericului, dintre Juan Martin del Potro – Gilles Simon (7-6, 7-6, 5-7)