Știți cum se zice, banii n-aduc fericirea, dar vorba asta nu e valabilă pentru toată lumea. Să fim serioși, fericirea nu e o stare constantă, tocmai de aia o și apreciem atât de tare când vine. De exemplu, când și-e cald, ești nefericit. Iei o înghețată, BAM, ți s-a schimbat starea de spirit.
Sergiu și Andrei au dat peste un articol care spune că poți să cumperi fericirea dacă ai destui bani. Iar pe de-o parte, chiar așa e. Haideți să vedem care-i legătură dintre anumite lucuri și cum ne aduc ele fericirea:
1. Somnul
Sau mai degrabă, să bagi bani în calitatea somnului. Nu, nu ne gândeam să-i dai o șpagă la ceasul deșteptător ca să te mai lase să dormi jumătate de oră (deși toți ne dorim asta), ci să inveștești într-un pat mișto. Cică petrecem 33% din viață în pat… poate chiar mai mult dacă jobul tău e să testezi saltele.
2. Locuința
Ca să fii mai fericit, trebuie să-ți iei o casă cât mai aproape de serviciu ca să nu mai stai în trafic așa mult.
Dar dacă totuși trebuie să faci naveta? Ei bine, articolul ne sfătuiește să ne luăm o mașină mișto, ca să ne distrăm pe drum. Știți ce-ar fi tare? O limuzină în timp ce noi stăm în spate și ne jucăm FIFA.
3. Bacșiș
Cică îți faci viața mai frumoasă dacă lași bacșiș mai mare la restaurant. Clar, articolul e scris de un chelner sub acoperire. Lui îi faci viața mai frumoasă când lași bacșiș.
Glumeam! De fapt, bacșișul e o garanție că o să ai parte de o servire impecabilă și data viitoare.
4. Banca
O idee bună e să-i bagi la bancă. Mulțumim, articol de pe net! Nu ne-am fi gândit niciodată să băgăm banii la bancă. Mai bine ne învățai cum să facem destui bani cât să am nevoie să-i bag la bancă.












































