Ziua 2: emoții necuantificate la Bucharest Street Food Festival

Ne-am întors la fel de energici și în cea de-a doua zi a festivalului, pentru o nouă porție de muzică bună și mâncăruri alese.

de Alex Hapiev

După ce în prima zi de Bucharest StreetFood Festival, powered by Kiss FM, ne-am înfruptat din tot felul de bucate și am cântat împreună cu cei de la Subcarpați, Frații Grime, Argatu, Fantome și Cred că sunt extraterestru, ne-am întors la fel de energici și în cea de-a doua zi a festivalului, pentru o nouă porție de muzică bună și mâncăruri alese. 

Astfel, festivalierii au fost întâmăpinați de Timpuri Noi. Cu o activitate de peste 30 de ani, trupa a reușit să-i facă pe cei prezenți să lase deoparte burgerii, pastele și berea și să cânte alaturi de ei fiecare piesă. I-am prins și noi putin la o vorbă pentru că ne-am dorit să știm ce înseamnă muzica pentru ei și cum arată procesul de creație al unei piese marca Timpuri Noi. 

„ Muzica nu e numai stiință și știința nu are nici ea valoare dacă nu se asociază cu arta și cu filosofia. O piesă bună este după părerea mea, o piesă care rămâne după mult timp și după ce trece moda. Procesul de creație este ca un proces de recreație. Simt nevoia să mă simt bine și atunci când mă simt bine poate să iasă ceva foarte mișto.Niciodată nu îmi propun să-mi fac ceva pentru că  arta nu este la metru. Arta presupune emoție iar emoția nu poate fi cuantificată." ” 

Au urmat apoi băieții de la COMA care pe lângă piesele „Cântă-mi povestea”, „Un semn” și „Cel mai frumos loc de pe pământ”, ne-au împărtășit experiențele lor din concerte. Ba mai mult, ne-au invitat și la lansarea lor de album, ce va avea loc la Arenele Romane, pe 26 noiembrie, unde ne-au promis că vor face o atmosferă cât mai frumoasă, și ne vor oferi și câteva piese noi. 

Seara a continuat cu Dub Pistols care i-au făcut pe festivalieri să cânte și să danseze pe fiecare piesă. Drept dovadă, fanii le-au cerut de 3 ori bis, iar artiștii s-au conformat și au revenit de fiecare dată pe scenă. 

Finalul celei de-a doua zile a fost asigurat de trupa americano-olandeză Jaya The Cat care nu se află la primul concert în România. Băieții s-au declarat extrem de încântați de țara noastră, de București, de mâncare și de vin.  Prin pauze, ne-au impărtașit și un pic din playlist-ul lor de călătorie. 

Sunt multe piese marca David Bowie, piese country vechi, puțin hip hop și ocazional rock. Sunt o gramadă de piese care nu au legătură cu sound-ul nostru, majoritatea piese pop și soul din anii '70- '80.” 

În cea de-a treia zi de Bucharest Street Food Festival ne așteaptă Golan, Other Side, Helen, și Nouvelle Vague.

Sursa foto: facebook.com/BucharestStreetFoodFestival

Web radios

Vrei să fim prieteni?

Abonează-te și rămâi conectat cu cele mai hot subiecte din muzică și entertainment.