Ce știri vei urmări la iarnă

La fel cum se întâmplă de ceva timp încoace, încălzirea globală își face din ce în ce mai simțită prezența, iar anul a sărit din nou un anotimp de-am ajuns din sandale direct la cizme. Nu ne plângem, doar spunem că la orice colț de stradă ai putea să dai peste un White Walker.

La fel cum se întâmplă de ceva timp încoace, încălzirea globală își face din ce în ce mai simțită prezența, iar anul a sărit din nou un anotimp de-am ajuns din sandale direct la cizme. Nu ne plângem, doar spunem că la orice colț de stradă ai putea să dai peste un White Walker. 

E cod de ninsoare în opt județe. Ce-i drept, toate sunt la munte, dar măcar acum autoritățile n-ar avea nicio scuză să fie luate prin surprindere. E cazul ca primarii să încălzească motoarele la utilajele de deszăpezit... Da, nici noi n-o credem pe asta. 

Totuși, frigul e un prilej numai bun ca pentru statusuri pe Facebook sau titluri la știri cât mai dramatice. Sergiu și Andrei vă dau un mic preview din viitoar și vă arată ce se va întâmpla când va lovi, cu adevărat, iarna: 

1. În atenția tuturor vor fi „primarii luați prin surprindere”.

2. Unele drumuri se vor închide pentru că „cineva” a uitat ce vine după toamnă. Ca un mic reminder: numai în dicționar nu vine iarna după toamnă. 

3. Facebook-ul va fi luat cu asalt: mai întâi de oameni care se plâng că au apărut prea devreme decorațiunile de Crăciun în magazine.

4. Apoi urmează să-și varse amarul oamenii care se plâng că iar orașul lor e împânzit cu cele mai nasoale beculețe.

5. Următorii la rând sunt miile de oameni care postează „Ce frumos ninge!” la prima ninsoare și „De ce nu se oprește din nins?” după al 20-lea centimetru de zăpadă.

6. Evident, imediat după vin glumele cu Fuego, Hrușcă și Moș Crăciun. I-am așezat după vârstă, deși nu suntem foarte siguri, fiindcă Hrușcă s-ar putea să fi fost coleg de clasă cu Moș Crăciun.

7.  Nu vor lipsi nici reportajele cu „brazi prea scumpi” și oameni care se plâng că porcul e mai scump ca anul trecut.

8. Nu în ultimul rând, trebuie să bifeze și o știre cu coșul de cumpărături pentru Crăciun. Iar acolo, în prim-plan va fi un băiețel roșu în obraji pe care-l întreabă reporterița “Ce vrei să-ți aducă Moșul?”

 

 

Web radios

Vrei să fim prieteni?

Abonează-te și rămâi conectat cu cele mai hot subiecte din muzică și entertainment.