Confesiunea unui om dezamăgit de cei care ne conduc

Dacă ieri votul s-a aflat în mâinile tuturor care au pus ștampila, astăzi s-a aflat pe buzele celor care și-au dat cu părerea despre rezultate.

Dacă ieri votul s-a aflat în mâinile tuturor care au pus ștampila, astăzi s-a aflat pe buzele celor care și-au dat cu părerea despre rezultate. Mulți sunt nemulțumiți de prezența mică la vot și au impresia că au mers, din nou, degeaba. Totuși, lucrurile nu stau chiar așa, fiindcă unii s-ar putea să se fi îmbătat cu apă rece cu gândul că schimbarea vine peste noapte. Trebuie să învățăm s-avem răbdare, să ne menținem cu picioarele pe pământ și să nu ne pierdem speranța că lucrurile se pot îndrepta, puțin câte puțin.

Sergiu și Andrei au stat de vorbă de dimineață cu ascultătorii Kiss FM, care au motivat prezența sau absența lor la vot. Dintre răspunsurile pe care le-am primit, vrem să vi-l arătăm pe cel mai interesant dintre ele care îi aparține lui Ion din București, un bărbat de 64 de ani, care ieri a horărât să stea acasă, dezamăgit de oamenii care i-au trădat încrederea ani la rând.  

Nu am fost la vot, băieți, fiindcă e prea dezamăgitor. Într-o țară democratică, inteligența în prim-plan trebuie să dea exemplu tuturor generațiilor. Sunt pregătiți cu doctorate să te mintă și să mintă păturile sociale. Ce încredere mai ai în ei? Toată baza e la ei. Și-atunci dacă te minte, îți face o promisiune, cum credeți că reacționează poporul la așa ceva? E dezamăgitor, pur și simplu, n-ai mai vrea să ai nicio relație cu așa ceva. Oamenii inteligenți, care sunt baza unei societăți, trebuie să predea tineretului conștiință, rațiune, patriotism, solidaritate. Cum credeți dumneavoastră că sună asta?

Foto Libertatea

Web radios

Vrei să fim prieteni?

Abonează-te și rămâi conectat cu cele mai hot subiecte din muzică și entertainment.