de Marius Ghenț
Protestele de marți seara au avut un mesaj direct: Jos Ponta, jos Oprea și jos Piedone. Mulțimea i-a considera pe cei trei ca fiind răspunzătorii principali pentru tragedia de la Colectiv. Din diferite motive, dar toate stau fost sub stindardul corupției. Peste 25.000 de oameni au ieșit în capitala României, timp de aproximativ șapte ore. Aproape cât o normă întreagă la orice loc de muncă din țară. Mai puțin corporatiștii. Ei stau 20 de ore la lucru, trag un somn de patru ore pe canapeaua de la secretariat și din nou la birou. Dar nu asta contează. Era clar că sunt serioși, cei din stradă, și că nu se vor opri până nu vor avea dreptate.
Ceea ce s-a și întâmplat. Victor Ponta și-a depus mandatul miercuri dimineața și tot Facebook-ul a explodat. Cred că și în viața reala a fost la fel. Nu știu, eu stau cu capul în monitor toată ziua. A fost o bucurie generală exprimată prin meme-uri, postări în CAPS LOCK și piese de victorie. Demisia lui Ponta a însemnat că am scăpat și de Oprea, și de tot Guvernul condus de fostul prim-ministru. A fost un moment extraordinar, pentru că nimeni nu se aștepta la asta. Apoi ne-a lovit un alt val de bucurie.
Piedone, primarul sectorului patru din București, a anunțat că pleacă și el. La fel, Facebook-ul a explodat, și în viața reală, mii de tineri au sărbătorit cu partide de sex care vor da naștere la o nouă generație. Cel puțin așa îmi imaginez eu cursul evenimentelor. Atunci ne-am dat seama că am scăpat de toți cei trei oameni cărora persoanele din stradă le cereau demisia cu o seară în urmă. Asta a dat naștere, inevitabil, la întrebarea: „OK, dar mai ieșim în stradă și în seara asta?”
Răspunsul a venit ieri, când s-a repetat faza, dar la fel ca Mario când mănâncă ciuperca, a crescut exponențial. De la 25.000 de oameni, numărul a sărit la peste 70.000, inclusiv cei care au ieșit în alte orașe din țară. De ce? Nu am scăpat de cei trei crai de la asfințit? Ba da, dar nu a fost destul. De fapt, lista cerințelor e mai mare ca niciodată:
1. Eliminarea corupției prin legi noi și dure
Nu e destul să scapi de câțiva politicieni pentru a schimba cu adevărat sistemul. Asta e părerea majorității, care și-a dat seama că până nu vor fi implementate niște legi serioase pentru cei care primesc și dau mită, totul va fi la fel. De aceea, niște pedepse noi ar merge bine. Spre exemplu, dacă nu-ți faci treaba și primești bani, meriți să fii călcat în picioare de 70.000 de protestatari timp de 7 ore. Asta e o idee din partea mea. Dar cred că ar funcționa.
2. Pedepsirea tuturor celor implicați în tragedia de la Colectiv
OK, i-am reținut pe cei trei patroni de la Colectiv, dar asta nu e destul. Oamenii din instituțiile statului care au semnat autorizația de funcționare a localului sunt încă în libertate. Tragedia de la clubul bucureștean nu va fi uitată foarte repede de memoria colectivă. Protestatarii nu se vor opri până când toți ce vinovați vor fi trași la răspundere.
3. Urmărirea penală a lui Gabriel Oprea după accidentul polițistului din coloana oficială
Gabriel Oprea s-a grăbit să se bage peste Raed Arafat în cadru, în timpul unui interviu acordat după incendiul de la Colectiv. A sperat că așa va dovedi privitorilor că e solidar cu tot ce se întâmplă, și păcatele lui vor fi spălate de magia televizorului. Wrong. S-a întâmplat exact opusul, pentru că populismele din trecut nu prea mai merg la generația actuală, care a citit perfect ce a vrut să facă. Toți și-au amintit de accidentul din coloana oficială a ministrului, și vor se se aplice justiția pentru ce s-a întâmplat.
4. Schimbarea numărului parlamentarilor
Mulți dintre protestatari consideră că 583 de parlamentari e mult prea mult. Maxim 300 și ne-am scos. Ar fi un pas mic, dar important, în schimbare sistemului din România.
5. Patriarul Daniel trebuie să dea explicații publicului, nu lui Dumnezeu
O altă figură controversată a intrat în vizorul oamenilor care au ieșit în stradă. Patriarhul Daniel, aka singurul om care are mai mult bling-bling decât orice rapper american, a fost criticat pentru lipsa lui de empatie în ceea ce privește victimele de la Colectiv. Ori face o donație substanțială, că are de unde, ori o să-și audă numele scandat în fiecare noapte. Nu ar strica nici câteva slujbe și prezența lui la spitale, dar probabil că cer prea mult.
6. Curățarea sectorului politic
Mai exact, toți cei care sunt urmăriți penal, sau au un dosar pe la DNA ar trebui să dispară complet din politică. În locul lor, protestatarii vor oameni care se pricep la ce fac, și care, pentru prima oară după 26 de ani, nu o să fure. O să fie greu să-i găsim, dar am încredere. La fel și alți 70.000 de oameni. Suntem prea mulți să ne înșelăm.
7. Mai multe spitale, mai puține biserici
Apropo de BOR, toată lumea din stradă consideră că avem prea multe biserici în România în comparație cu numărul de școli sau spitale, și că ar fi un moment bun să înceapă să-și plătească taxele la stat.
8. O nouă lege electorală
Știi bine ce s-a întâmplat la alegerile de anul trecut. Marți parlamentarii au suspendat legea votului prin corespondență. Mai urmează să vină cu o lege prin care să rămână la putere și prunci pruncilor pruncilor pruncilor lor.
Motivele astea reprezintă doar o mică parte din toate cerințele protestatarilor. E bine că urmează Black Friday. Reduceri la geci și termosuri, pentru nopțile reci de iarnă din stradă. Pentru că protestatarii nu dau semne că se vor opri prea curând.












































