„Câinii” depășesc 15.500 de spectatori în România

Filmul românesc „Câini”, scris și regizat de Bogdan Mirică, a strâns în România peste 15.500 de spectatori.

Alex Hapiev

Filmul românesc „Câini”, scris și regizat de Bogdan Mirică, a strâns în sălile de cinema din România și în proiecțiile speciale peste 15.500 de spectatori de la premiera din weekend.

Filmul premiat la Cannes, TIFF, Sarajevo și nominalizat la European Discovery 2016  precum și la Premiile Academiei Europene de Film, aduce o distribuție impresionantă,  în care îi regăsim pe Dragoș Bucur, Vlad Ivanov și Gheorghe Visu.

Este un exerciţiu de stil cum nu s-a mai văzut în cinema-ul românesc. «Câini» face parte din categoria acelor prime filme de o incredibilă prospeţime şi inspiraţie, pe care autorului îi e foarte greu să le depăşească mai târziu” , relevă cronica filmului din „Adevărul”. 

Pe lângă orașele în care va rula săptămâna aceasta, filmul „Câini” va ajunge și-n localitățilee fără cinematograf, unde vor avea loc niște proiecții speciale: Hațeg (Sala de spectacole, fostul Cinema Dacia, 28 septembrie, 19.30), Carei (Sala Deak Endre a Centrului Cultural, 29 septembrie, 19.30), Zalău (Casa Municipală de Cultură, 30 septembrie, 18.30 și 20.30), Curtea de Argeș (Centrul de Cultură și Arte „George Topîrceanu”, 1 octombrie, 19.00).

Web radios

Vrei să fim prieteni?

Abonează-te și rămâi conectat cu cele mai hot subiecte din muzică și entertainment.