Intimitatea s-a mutat pe Facebook, dintre cei patru pereți ai camerei noastre pe „pereții” virtuali pe care înșirăm, aproape instinctiv, cele mai personale gânduri și momente din viața noastră. Astea sunt lucruri care își pierd din valoare odată ce le-ai „share-uit”. Nu vi se pare nimic anormal că, deși suntem lihniți de foame și salivăm la mâncarea din fața noastră, mai întâi îți scoți telefonul ca să capturezi „poza perfectă”?
Ce-i drept, Facebook-ul ne-a intrat atât de tare în sistem încât n-avem cum să renunțăm la el, însă putem să o mai rărim cu postările. Sergiu și Andrei au bordat subiectul în cadrul matinalului și sunt gata să vă spună ce lucru se află în categoria „Așa nu” pe Facebook:
1. Pozele de la sală
Nimic nu urlă „Vreau atenție!” mai tare decât pozele de la sală postat zilnic. Ok, ne-am prins, faci sport, arăți bine, te îngrijești. E de apreciat stilul ăsta de viață, dar e cam ciudat să pui numai asta. Prietenii tăi o să aibă impresia că acolo dormi, acolo mănânci… practic, locuiești undeva între gantere și benzile de alergare.
2. Pozele de la party-uri
Dacă la pozele de la sală vorbeam de oameni care nu vor să le vadă, aici e problema că mulți oameni sunt chiar curioși să le vadă. Prietena ta va vrea să știe dacă acel „Gabi de la muncă“ din telefon e un EL sau o EA.
Șeful abia așteaptă să te prindă pe picior greșit cu scuza aia: „Am o problemă mega-urgentă și trebuie să plec mai devreme, iar mâine nu vin”. Ca idee, mahmureala e o problemă care te face să te simți și rău și poate un pic concediat.
3. Invitațiile la jocuri
Astea s-au mai rărit totuși în ultimul timp. Oare ce s-a întâmplat cu oamenii ăia care ne dădeau invitații? S-au lăsat? Frustrarea s-ar putea să fie răspunsul: jocurile astea devin atât de frustrante încât obsedații de ele dau cu telefoanele de pământ și nu mai au cum să trimită invitații.
Concluzia e că, de fiecare dată când vă gândiți să distribuiți ceva, următorea regulă o să vă lămurească dacă e bine sau nu să o faceți: „Nu pune pe Facebook nimic ce n-ai face cu maică-ta, șeful și viitorii copii de față.”
Foto theaviso.org












































